Spor, Çocuklarda Karakter Gelişimi Üzerinde Etkili Mi?

Çocuklarda karakter gelişimi ebeveynler için önemli ve hassas bir konudur. Bu noktada spor çocukların kurallara ve sosyal değerlere ulaşması için en iyi fırsatlardan birini sağlar. Dolayısıyla doğru insanların doğru tutumlarıyla birlikte spor olumlu bir karakter oluşturma deneyimi olabilir.

Uygun liderlik ile spor, çocuklar için

• Aktif bir yaşam tarzı için bir takdir elde etmeyi
• Spor becerilerini geliştirerek pozitif bir öz-imaj geliştirmeyi
• Takımın bir parçası olarak çalışmayı öğrenmeyi
• Diğer çocuk ve yetişkinlerle sosyal beceriler geliştirmeyi
• Başarıyı ve hayal kırıklığını yönetmeyi öğrenmeyi
• Başkalarına saygı duymayı öğrenmeyi sağlar.

SPORUN RUHUNA UYGUN DAVRANIŞLAR KARAKTER YARATABİLİR

Sporun karakter yarattığı düşüncesi, oyun alanlarının yetişkin yaşamında liderler üretmek için gerekli disiplinin eğitim alanı olduğuna inanılan 19. yüzyılın İngiltere’sinden geliyor. Onların düşündüğüne göre fiziksel aktivite, tutumları ve değerleri güçlü bir şekilde etkileyen sosyal bir deneyimdi.

İngilizlerin spor yoluyla gençlere aşılamaya çalıştığı temel erdem, dürüstlük ve adalet duygusuydu. Kurallara uymak, rakibinize saygı göstermek, hile yapmamak ve iyi bir kazananın ve kaybedenin nasıl olacağını öğrenmek, yöneticiler tarafından iyi bir vatandaş olma amacının bir parçası olarak görülmüştür. Onların felsefesi, para ya da şöhret gibi dış ödüller için oynamak değildi; çünkü bu, tek bir eylemi adaletsiz yapma eğiliminde olacaktır.

Sporun karakter yarattığı fikri, günümüzün rekabetçi spor eleştirmenleri ile uyuşmuyor. Yüksek kârların ve yüksek maaşların dış baskısı çoğu kez bu ideallerin yolsuzluğuna yol açmıştır. Karakter inşa etmek yerine, kazanmayı her şeyden üstün değerlendiren rekabetçi spor, bu düşünceye meydan okuyor. Kazanmak daha önemli oldukça, adil oyun ve diğer değerler için verilen ödüller azalıyor.

Kaynak: altyapibasket.com