Çocuk

Çocuk ile Doğa Bağlantısı Küçük Yaşta Sağlanmalı

Son yıllarda artış gösteren alerjik hastalıkların çocuk yaşlarda görülme sıklıkları da arttı. Doğal beslenerek çocukları küçük yaşlardan itibarın doğayla tanıştırmak alınabilecek önlemlerin başında geliyor.

Besin alerjileri, alerjik astım, saman nezlesi gibi sosyal yaşamı olumsuz etkileyen rahatsızlıkların yanında anafikaksik şok gibi hayatı tehdit eden alerjik hastalıkların %30’undan fazlası çocuklarda görülüyor. Alerjik hastalıklardaki artışın nedeni tam olarak belirlenmemekle birlikte, çocukların doğal beslenmesi ve doğayla tanışması önem arz ediyor. Toplumsal gelişme ile birlikte batı tarzı yaşam, insanların günlük yaşam tarzının değişmesi ve çevresel faktörler, alerjik hastalıkların görülme sıklığında artışa neden olabilmektedir. Son yüzyıllık dönem içinde, ekonomik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak hijyen koşullarındaki düzelmeye bağlı olarak alerjik hastalık sıklığının artışının açıklanmasında hijyen hipotezi ön plana çıkmaktadır.

ÇOCUK YAŞLARDA MİKROPLARLA KARŞILAŞMAK GEREKLİ Mİ?

Çocukların erken dönemde mikropla karşılaşması bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemlidir. Çocuğun hayata geldiği ilk günden itibaren hijyen hipotezi devreye girmektedir. Sezaryen ile dünyaya gelen bir çocuğun ilerleyen günlerde çok sık antibiyotik kullanması bağırsak florasını olumsuz etkileyebilmekte bu durum da alerji gelişimde risk faktörü yaratabilmektedir. Alerjik hastalıklarındaki artışı açıklamaya çalışan hijyen hipotezi sadece ilaçlarla sınırlı kalmamaktadır. İnsanın doğadan uzaklaşması da alerjik reaksiyonları artırabilmektedir.

KAPALI ORTAMLARDA FAZLA ZAMAN GEÇİRMEK RİSKLİ

Hayat tarzındaki değişimler sonucunda ev içinde veya kapalı ortamlarda fazla zaman geçirilmesi, temiz hava ile temasın azalması alerjik rahatsızlıklar bakımından risk faktörleri arasında yer almaktadır. Gün ışığından mahrum kalmak D vitamini düzeyinde azalmaya neden olurken, daha fazla kapalı alan, daha fazla mobilya ve ev eşyası ile temas özellikle ev tozu gibi alerjenler için uygun ortam sağlamaktadır. Şehirde büyüyen toprak ve hayvanlardan uzak çocuklarda daha fazla alerjik rahatsızlıklar yaşandığı unutulmamalıdır.

DOĞAL BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

 Beslenme alışkanlıklarının yıllar içinde değişmesi de alerjik rahatsızlıklar bakımından tetikleyici olabilmektedir. Daha az taze meyve ve sebze tüketilmesi, fast food alışkanlığının artması, asitli içeceklerin tüketimi gibi olumsuzluklar bağırsak florasını bozarak hem obezite hem de alerjik hastalıklar için zemin hazırlayabilmektedir.

Kaynak: memorial.com.tr