Sonbahar Hastalıkları

Sonbahar Hastalıkları ve Çocukları Koruma Önerileri

Sonbahar hastalıkları, virüs ve bakteri formlarında özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda hızla yayılarak çocukları da tehdit ediyor. Bu hastalıklara karşı bilinçli olmak ve gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmeleri, çocukların vücut direncini düşürüp, hastalanma risklerini artırmaktadır. Bu dönemlerde solunum yollarındaki damalar kasılır ve çocuklar sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir.

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN ANTİBİYOTİĞE GEREK YOK

Çocuklarda en sık olarak rastlanan sonbahar hastalıkları arasında soğuk algınlığı başta gelir. Soğuk algınlığı hafif burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve nezle ile kendisini göstermektedir. Bu süreçte ateş 38 derecenin üzerine çıkmaz ve çocuğun genel durumda bir sorun olmaz. Çocuğun ateş düzeyini normale düşürünce soğuk algınlığı sorun oluşturmayacak bir tablodur. Solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90'ı virüslere bağlı gelişmekle birlikte, antibiyotik gerektirmemektedir. Bu nedenle ateş düşürücü ilaçla hastalığa müdahale edilir, serum fizyolojikle de çocuğun burnunun açılması sağlanır.

Gereksiz antibiyotik kullanılmasından dolayı birçok antibiyotiğe direnç kazanıldığı bilinmektedir.  Gerçekten ihtiyaç olduğunda direnç geliştirildiği ve gereksiz kullanıldığı için etkili olmamaktadır. Antibiyotikler bağırsak florasını etkilemekte ve bağışıklık sistemini bozmaktadır. İleriki dönemlerde antibiyotik verildiğinde ise çocuklar iyileşmemektedir. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonlarında ateş düşürücü kullanılması, bol sıvı içirilmesi, burun kanallarının açılması, anne sütünün verilme sıklığının artırılması, bitki çaylarının verilmesi örneğin ıhlamur gibi faktörler hastalıkların iyileşmesini sağlayacaktır.

GRİP ZATÜRREYE DÖNEBİLİR

Çocuklarda grip de sık rastlanan hastalıklardandır. Grip, etkeni influenza virüsü olan titremeyle gelen yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kuru öksürükle seyreden bir hastalıktır. Bazı çocuklarda hafifçe seyrederken, bazılarında bulantı, kusma, hatta zatürre ve bronşiolite sebebiyet verebilir. Genelde kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık olabilmekle birlikte ateş ve ağrılar için ateş düşürücüler verilebilir. Bol sıvı alınması ve çocuğun istirahat etmesi önemlidir Çocuğun burnunun açık tutulması ve serum fizyolojik ile yıkanması gerekebilir.

Soğuk havalar direncin düşmesine neden olduğundan dışarı çıkarken çocuğun giyisilerine dikkat edilmelidir. Çocuğu soğuk havadan korumak için kalın ve tek bir kıyafet yerine kat kat giydirmek tercih edilmelidir. Bunun yanında evde sigara içilmemesi gerekir. Evde sigara içilmesi, sigara dumanındaki zararlı maddelerin çocuğun solunum yollarının tahriş olmasına ve enfeksiyona kolayca ve sık yakalanmasına neden olmaktadır.

HASTA OLAN ÇOCUK OKULA GÖNDERİLMEMELİ

Çocuk hastaysa okula gönderilmemelidir. Eğer çocuğun ateşi varsa ve öksürüyorsa kapalı ve sıcak ortamda, aynı sınıfta, öksüren, aksıran çocuklar bir arada olduğu için enfeksiyon hızlıca yayılmaktadır. Çocukları iki, üç gün evde tutmak hem iyileşmesini kolaylaştırıp hem de enfeksiyonun yayılmasını engellemek adına son derece önemlidir.

Kaynak: memorial.com.tr