Kobe Bryant Savunma

Kobe Byrant’tan Savunmada Kayma Adımı Tavsiyeleri

Kobe Bryant savunma konusunda da uzman bir NBA yıldızıydı. Her ne kadar skorer kimliğiyle ön plana çıksa da oyunun savunma tarafında da bir yıldızdı.

Savunma her zaman Kobe Bryant'ın güçlü yanlarından biri oldu. Bu nedenle savunma konusundaki tavsiyeleri kesinlikle dinlenmeyi hak ediyor. Süper yıldız birkaç yıl önce genç sporculara hitaben yaptığı konuşmada, savunma yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç pratik bilgiyi paylaştı. İşte Bryant'tan akılda tutulması gereken savunma tüyoları:

DENGEDE KALIN

Genç sporcuların savunmadaki kayma adımlarını izleyen Bryant, gövdeleri hareket ettikleri yöne doğru meyillenen birkaçına uyarılarda bulundu. "Savunmada kayma adımlarına başladınız ve bunu yaparken vücudunuz o yöne meyillendi. Bu noktada rakibiniz yön değiştirdiği anda sizin de yön değiştirip tekrar kaymaya başlamanız çok zaman alacaktır. Ayaklarınızı hareket ettirirken gövdenizi dik ve merkezde tutarsanız rakibiniz hangi yöne giderse gitsin o tarafa kaymaya hazır olursunuz."

"Herkesin ortada kalma konusunda düşünmesi gerekiyor. Vücudunuzun üst kısmı hareket etmiyor olmalı."

ELLERİNİZ SÜREKLİ HAREKET ETMELİ

Bryant, Philadelphia'da yazın basketbol oynadığı dönemle ilgili bir anısını da anlattı. Karşısında onu savunmak için her zaman en iyi savunmacıların olduğunu belirterek, bazılarının savunmadaki kaymaları yaparken kollarını bellerinin altında tuttuklarını söyledi. "Bunun havalı olduğunu düşünüyorlardı. Fakat ben topu suratlarına attığımda hiç de havalı olmuyordu."

Bryant kilitleyici bir savunmacı olmuştu çünkü hiçbir zaman rakibinin rahat olmasını istemezdi. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri de savunmada kaymaları yaparken vücudun alt kısmını iyi bir formda tutmak ve aynı zamanda ellerini kullanarak topu elinde tutan rakibe sıkıntı yaşatmaktır.

"Elleriniz her zaman hareket halinde olmalıdır. Yukarı, aşağı. Sağa, sola. Topu dürtmeye çalışarak."

GENİŞ ALAN

Çoğu genç oyuncu savunmada kayma adımlarını yaparken ayaklarını yeteri kadar ayırmaz. Bu nedenle de olmaları gereken alçak seviyede olamazlar. Bryant'ın bu konudaki sözleri ise şöyle:

"Eğer ayaklarınızı yeteri kadar uzak mesafeli açarsanız, oldukça geniş bir alanı kaplarsınız ve bu nedenle rakibiniz de yönünü değiştiremez. Alanımı geniş tutuyorum ve yönünüzü değiştirirseniz dahi sizinle birlikte kalıyorum."

Savunma kaymalarında alanınızı geniş tutmak ilk zamanlarda pek rahat bir hareket olmayacaktır ancak kilitleyici bir savunma için bu en iyisidir. Bu konuda dünyanın en iyilerinden biri olan Kobe Bryant'a sorabilirsiniz:

"Gerçekten ayaklarınızı olabildiğince fazla açın. Tıpkı ata biner gibi oturun."

Kaynak: USA Basketball