Kendine Güven

Kendine Güven Sporda Başarıyı Getiren Bir Faktördür

Spor dallarında bir sporcuyu diğerlerinden ayıran önemli bir beceri de bireysel olarak kendine güven ve başarılı olacağına inanmaktır.

Güven, bireyin istediği hedeflere ulaşabileceğine ne kadar güçlü inandığıyla tanımlanır. Bu beceri spordaki her seviyede uygulanır ve zamanla geliştirilir. Tom Brady'nin maç kazandıran touchdown pası veya LeBron James'in maçların kritik anlarında savunmaları çaresiz bırakan oyunları tamamen kendine güvenleri ve yaptıklarını bunları yapabileceklerine onan inançlarıyla günlük bir rutin seviyelerine indirmeleriyle ortaya çıkar.

Güven unsuru altyapı sporlarında daha önemlidir çünkü genç sporcular teknik performans becerilerine güvenmek durumunda değildirler çünkü hala kendilerini geliştirme aşamasındadırlar. Nitekim bu sporda üst seviyelerde oynayan oyuncularla da aynı deneyime sahip değildirler. Örneğin Stephen Curry uzatmaya giden bir maçta, maç saatinde 1 saniye kalmışken serbest atış çizgisine gelmenin ne demek olduğunu bilir, o şutun yarattığı baskıya karşı nasıl davranacağını bilir. Çünkü bu tecrübeyle gelen bir şeydir. Oysa spor yeni başlayan bir genç sporcu bu deneyime sahip olmadığı için güvenemez de. Bunun aksine kendilerine ne kadar fazla güvendikleri ve başarılı bir atış yapacaklarına inandırdıkları oranında diğer sporculardan ayrılırlar.

İş altyapı sporlarına gelince yeni rakiplerle rekabet, baskı durumları ve daha önce aşina olunmayan koşullar (deplasman maçları gibi) genç sporcular için oldukça yeni şeylerdir. Güveni yüksek olan bir birey, bu yeni zorlukları ve baskı durumlarını araştırmanın yanı sıra daha zorlu rakipleri aşmanın da olumlu bir mücadele olduğunu görür.

GENÇ SPORCULARDA KENDİNE GÜVEN İÇİN ANTRENÖR VE EBEVEYN FAKTÖRÜ

İşin antrenörler tarafına gelince de bir antrenörün genç sporcuların kendine güven seviyelerini yükseltmesi için birkaç seçeneği vardır. Aşağıda bunlarla ilgili örnekleri görebilirsiniz:

Genç sporcular için zorlayıcı durumlar yaratın ve onların bu durumdan önündeki seçenekleri kullanarak nasıl olumlu bir şekilde çıkabileceğini görmesine yardımcı olun.

  • Antrenmanlar sırasında çalışma istasyonları, ne hayal kırıklığı yaratacak kadar zolru ne de sıkıcı gelecek kadar kolay olmalıdır.
  • Zorluklarla mücadele, gençlerin sporu aracı olarak kullanıp korkularıyla yüzleşmeleri ve o anlarda neler yapmaları gerektiği konusunda gelişim kaydetmelerini sağlar.
  • Bir engel oluşturun ve genç sporcunun üstesinden gelmesine yardımcı olun. (Sadece gerekli anlarda yardım edin veya rehberlik edin. Böylelikle birey kendi başına öğrenir.)

Oyuncularınız doğru bir şey yaptığınızda bunu bilmelerini sağlayın!

  • Her zaman için oyuncularınız doğru bir şey yaptığında bunu onlara söyleme fırsatını kaçırmayın - özgüveni ve güven seviyelerini artırır-
  • Maçlarda ve antrenmanlarda bu pozitif desteği yapın.
  • Sözlü tebrik her zaman iyidir fakat bazen bir ödül veya sertifika verilmesi sporcunun özgüvenini daha artırıcı olabilir.

Madalyonun diğer tarafında ebeveynler, evlerinde oğullarının ve / veya kızlarının kendine güven seviyesini artırabilecek birçok teknik kullanabilirler. Bu örneklerden bazıları şunlardır:

Çocuğunuzu övün

Oynadıkları oyun nasıl olursa olsun her zaman iyiyi bulun! Olumlu şeylere odaklanın ve ders çıkarılmasını sağlayın. Çocuğunuzun güven seviyesi artacaktır.

Çocuklarınıza hata yapmanın normal ve bir zorunluluk olduğunu öğretin

  • Sporda, hatalar ve başarısızlıklar yoluyla öğrenme ve çalışmanın gerçekleşmesi zorunludur. Karşılığında sporcuyu güçlendirir.
  • Çocuğunuza kendisine inanmasını ve hata yapmanın öğrenme sürecimiz için gerekli olduğunu öğretin.
  • Çocuğu “rahatlık bölgesinden” çıkmaya ve sporla ilgili yeni şeyler denemeye teşvik edin.

Güven, sporda çok erken yaşlardan başlayarak inşa edilmesi gereken, devamlı ilerleyen bir süreçtir. Bu süreç, çocuklar bir öğrenme bloğundan diğerine geçerken, bir seferde bir başarının üstesinden gelir. Antrenörler ve ebeveynler genç sporcularına bu güven duygusunu oluşturmada yardımcı olabilir ve spor boyunca onları destekleyebilirler. Güven sahibi olmak, büyük sporcuları diğerlerinden ayıracak şeydir!

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı