Genç Sporcu Ailesi Olma

Genç Sporcu Ailesi Olma Rehberi

Ebeveynler için sporcu ailesi olma süreci, çok farklı deneyimleri içinde barındırır. Hiç kızınızın ya da oğlunuzun basketbol maçında hakemlere yeni bir gözlüğe ihtiyaç duyduklarını söylediniz mi? Veya buna şahit oldunuz mu? Ya da maçın ortasında çocuğunuza seslenerek, kenardan antrenörlük yapmaya çalıştınız mı? Muhtemelen çoğunuz yukarıdaki örneklerde yer aldınız.

Günümüzde birçok çocuk nerdeyse okuma yazma öğrenmeden önce sporla haşır neşir oluyor. Bununla birlikte ebeveynler de çocuklarının spor yaşantılarına en başından dahil oluyorlar. Elbette ebeveynlerin bu sürece katılımları kaçınılmazdır. Bu potansiyel büyüme fırsatının bir parçası olabilirler. Öte yandan katılım tercihlerine bağlı olarak ömür boyu sürecek olumlu anılar yaratabilirler ya da çocuklarını spordan soğutabilirler.

Ebeveynler çocuklarını spor yaparken, müsabaka oynarken izlediklerinde çok çeşitli duygular içerisinde olurlar. Çocuğunuz maç kazandıran basketi attığında bir anda mutluluğu yaşadığınız gibi, bir sayıyla kaybedilen bir maçta da üzüntü ve boşluk hissedersiniz. Ebeveynler olarak yaşadığınız bu duygular, onun sportif gelişimine katkı verecek olumlu kazanımlar yerine çocuğunuzun performansını artırması yönünde zorlayıcı olurlarsa problemler oluşur.

EBEVEYNLE GENÇ SPORCU AİLESİ OLMA SÜRECİNDE ÇOCUKLARINA NASIL OLUMLU KATKI YAPABİLİR?

Bununla birlikte, çok küçük yaşlardan itibaren spor yapmak, çocukların daha sonra yaşamlarında kullanılacak beceriler olan rekabet, motivasyon, çalışkanlık, hedeflerine ulaşma ve takım çalışması fikrini geliştirmelerini sağlar. Bu becerileri öğrenmek için sporu araç olarak kullanmak, genç sporcuyu eğitim gibi diğer yaşam alanları için fiziksel, duygusal ve zihinsel açıdan geliştirmenin harika bir yoludur.

Ebeveynlerin genç sporcuları için olumlu bir spor deneyimini teşvik etmeleri ve seçilen sporlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmalarının birçok yolu vardır.

Aşağıdaki gibi bazı ipuçları önerilebilir:

 • Çocuğunuzun kendi hatalarından ders almasına ve öğrenmesine izin vermeye istekli olun.
 • Bir dahaki sefere neyin farklı yapılabileceğini sorun, sorunu çözmek için onlarla birlikte çalışın ve bu deneyimden ne öğrendiklerini sorun.
 • Başarısızlıktan korkmayın - çocuğunuzun başarısız olmasına ve hata yapmasına izin verin. ÖĞRENMENİN TEK YOLU BU!
 • Çocuğunuzun katılmak istediği sporları ve / veya etkinlikleri KENDİSİNİN seçmesine izin verin.
 • Çocuğunuzun seçimini, kişisel fikrinizle aynı olmasa dahi destekleyin. DENEMELERİNE İZİN VERİN!
 • Hayallerinizi çocuğunuzun sportif deneyimleri üzerinden yaşamayın.
 • Rekabetçi ve eğlenceli antrenörler bulun ve çocuğunuzu ONLARIN eğitmesine izin verin.
 • Çocuğun antrenörüne saygı duyması ve kendisine sağladığı tavsiye / talimatlara güvenmesi önemlidir.
 • Antrenörün söylediği bir şeyin üzerine siz de bir şey söyleyerek çocuğunuzun kafasının karışmasına izin vermeyin.
 • Söylemesi yapılmasından kolay olsa da çocuğunuzun maçını izlerken sakin ve serin kanlı olmaya çalışın.
 • Her zaman antrenörleri ve hakemleri eleştiren o ailelerden olmayın. Çocuğunuzun oynayıp, keyif almasına izin verin.
 • Çocuğunuzu iyi ya da kötü olarak diğer sporcular ile kıyaslamayın. Bu durum kızgınlık yaratır ve oyuncular arasındaki rekabeti yükseltir.
 • Her zaman çocuğunuzun oyununu izlemekten zevk aldığınızdan emin olun.
 • Sadece kazanmak yerine, çaba, sıkı çalışma, yeni beceriler deneme gibi nitelikleri övün.
 • Onların “sadece bir çocuk” olmalarını ve sevdikleri sporu yaparken iyi vakit geçirmelerini sağlayın.
 • Maç sonlarında, tatil günlerinde, sadece spor hakkında konuşmamaya veya belirli bir maçta  nasıl oynadıklarına yoğunlaşmamaya çalışın. Bu durum çocuğu sıkmaya başlayabilir.

Ebeveynler, çocuklarının sportif yaşantılarında sadece destek ve teşvik için değil, aynı zamanda onlara bazı değerleri ve yaşam derslerini öğretmek için de büyük bir rol oynamaktadır. Altyapı sporlarının çocuklar için de ebeveynleri için de heyecan verici ve eğlenceli olması gerekiyor. Elbette çocuğunuzun başarılı ve iyi olmasını istiyorsunuz, ancak duygusal açıdan bir "lunapark hız treni" gibi giderken çocuğunuzun eğlendiğinden ve yapmayı sevdiği sporun tadını çıkardığından emin olun!

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı