Deneme Antrenmanı

Deneme Antrenmanı Neden Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Günümüzde birçok basketbol okulu ve kulübü yeni sezon öncesinde hem yeni yetenekleri keşfedilmek hem de bünyesine yeni sporcular katmak üzere deneme antrenmanı adı verilen çalışmalar yaparlar.

Sezon öncesinde yapılan bu antrenmanlarda antrenörlerin oyuncularda aradıkları özellikler neler olabilir?

Basketbolun önde gelen ülkelerinden ABD’nin Basketbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinde yer alan bir makalede, altyapı antrenörlerine bu konuyla ilgili olarak “Sezon öncesi denemeleri ile yeni oyuncuları değerlendirirken hangi özel becerileri arıyorsunuz?” sorusu soruldu ve çeşitli yanıtlar derlendi:

Oyuncuların değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, ilk ve en önemli gözlem koçluğa uygunluktur. Bizim için koçluğa uygunluk bir oyuncunun hızlıca geribildirim yapabilme ve acilen düzeltme kapasitesidir.

Spesifik becerilere gelince, iki eliyle eşit şekilde pas vermede, top sürmede, çeşitli bitiricilik özelliklerine sahip oyuncuları arıyoruz. Şut mekaniği, ayak çalışması ve perde yapma-perdeyi okuma becerisi de çok önemli yetenekler.

BEST BASKETBOL, FLORYA VE BAHÇELİEVLER’DE DENEME ANTRENMANI DÜZENLİYOR

Oyuncularda aradığımız iki yetenek: sıkı oynama ve dinleme becerileri. Bir oyuncu bu iki şeyi yapabilirse, onlara nasıl oynamak istediğimizi öğretebileceğimizi hissederiz. Bunun üzerinde yetenekleri varsa, işleri çok kolaylaştırır.

Antrenörler olarak yetenekleri değerlendirdiğimizde (ve oyuncuları değerlendirirken yeteneklerin öncelikle aklımızda olduğu konusunda hemfikir olabiliriz), harika bir çalışma ahlakına, harika bir tutuma sahip ve oynasa da oynamasa da sistemimize uygun olan oyuncuları ararız.

Temel olarak, oyuncuların takım atmosferine nasıl uyacağı ve ekibimiz için sahip olduğumuz hedeflere nasıl katkıda bulunacaklarına göre karar veriyoruz. Belirli beceriler denemelerin üç aşamasında ortaya çıkar: pozisyon çalışması, takım çalışması ve hücum çalışması. Daha sonra, her bir oyuncuyla, takım yapma konusunda nerede durduklarını bilmeleri için bireysel toplantılar yaparız.

Kaynak: USA Basketball