Takım Oyuncusu

Nasıl Daha İyi Bir Takım Oyuncusu Olursunuz?

Basketbolda doğal olarak takım oyununun önemi çok büyüktür. İyi takım oyunu da iyi takım oyuncularından oluşur. Peki nasıl daha iyi bir takım oyuncusu olursunuz?

ABD Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesine içerikler hazırlayan deneyimli antrenör Jeff Haefner'a göre, daha iyi bir takım oyuncusu olmak için basit bir yol var: Daha fazla "beşlik çakmak!" Bu noktada NBA'in eski yıldızlarından Steve Nash örnek gösteriliyor. Nash maçlarda takım arkadaşlarıyla oldukça fazla "çak bir beşlik" hareketi yapıyor.

Nash bir şeyler öğrenmek için iyi bir oyuncuydu çünkü kendisinden çok daha iri, güçlü, hızlı ve atletik oyuncuların yer aldığı NBA'in en iyi oyun kurucularından biri olmuştu. Çok çalışarak ve de akıllı çalışarak NBA'de MVP ödülünü iki kez kazanmayı başardı.

Elbette Steve Nash'ten öğrenilebilecek çok fazla ders var. Ancak yıldız oyuncunun takımına getirdiği pozitif enerjinin kaynağı olarak kullandığı basit yönteme dikkat edilmeli. Evet aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz üzere Nash'in bir maç esnasında 239 kez "beşlik çakma" hareketi yaptığı saptanmış.

Videoda yapılan bir araştırmadan da bahsediliyor. Ligi genellikle domine eden Los Angeles Lakers, Boston Celtics gibi takımlarda bu tarz temasa dayalı oyuncu ilişkilerinin daha fazla olduğu tespit edilmiş. Yani ne kadar fazla "beşlik çakan" oyuncunuz varsa kazanma yüzdeniz o kadar artabiliyor. Eğer bu harekete bilimsel dayanak aramak isteyenler olursa da aşağıda insanlar arasındaki pozitif dokunuşların bilimsel etkileri yer alıyor:

  • Stresi azaltır
  • Kap ritmini düzenler
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
  • Vücutta Oksitosin salgılanmasını sağlar
  • Güven ve bağlanma gibi duyguları açığa çıkarır
  • Arkadaşlıkları güçlendirir

Daha iyi bir takım oyuncusu olmak için uygulanabilecek birçok yöntemden biri budur. Unutulmamalıdır ki mükemmel takım arkadaşı, diğerlerinin her hatasında onları destekleyendir. Bir takım arkadaşınız hata yaptığında ona koşun, dokunun ve "Bunu halledeceğiz" deyin.

Kaynak: Jeff Haefner / Break Through Basketball