çocuklarda diş çürükleri

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Engellenebilir?

Çocuklarda diş çürükleri konusunda alınacak koruyucu önlemler ile çürük oluşumunu azaltmak ve çürüğe karşı dişlerin direncini artırmak mümkündür.

Tatlıyı çok seven çocuklarda bir süre sonra dayanılmaz diş ağrıları baş göstermeye başlıyor. Buna benzer birçok neden çocuklarda diş problemlerinin ortak noktasını meydana getiriyor. Çocukların diş problemlerinde, bilinçli anne-babaların alacağı önlemler sayesinde bu sıkıntılar kolaylıkla atlatılabiliyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Genel sağlığımız üzerinde de etkili olduğunu bildiğimiz diş çürüklerini nasıl engelleyebiliriz?

Çocuklarda diş çürükleri konusunda, çürüğün kendi kendine iyileşmesi ya da oluşmaması için günümüzde hala bir ilaç mevcut değildir. Fakat koruyucu önlemler ile çürük oluşumunu azaltmak ve çürüğe karşı dişlerin direncini artırmak mümkündür. Bu yöntemlerin başında “fissür örtücü” dediğimiz malzeme ile yapılan dişlerin örtülmesi işlemi gelir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye bakteri, yemek artığı gibi maddelerin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, süt ve kalıcı dişlere uygulanır. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Bu işlem topikal flor uygulamasıyla yapılabilmektedir; flourid dişlerin güçlenmesini sağlar ve dişlerin çürüğe karşı direncini artırır.

EN ÇOK HANGİ DİŞLER TEHDİT ALTINDA?

Çocuk 6 yaşına geldiği zaman ilk kalıcı dişi olan birinci büyük azı dişi ağızda yerini alır. En çok fonksiyon gören bu dişler, mutlaka fissür örtücü, topikal flour uygulamasıyla çürüğe karşı korunmalıdır. Bu uygulama diş hekimi tarafından yapılır ve değişik tatlar içeren, uygulaması çocuklar tarafından da keyifle algılanan işlemlerdir. Bu basit işlemin yapılması ve diş hekiminizin öngöreceği süreler ile tekrarlanmasıyla dişler, çürük oluşumuna ve diğer zararlı etkilere karşı güçlenmektedirler. Bu işlemin yapılması ve çocukların ağzında başka çürük vb sorunların olup olmadığının kontrol edilmesi için mutlaka diş hekimi muayenesi şarttır. Erken yaşlarda başlayan muayeneler hekim ile çocuğun arasında korku faktörünün ortadan kalkmasını sağlar.

Kaynak: memorial.com.tr