Çocuk Sağlığı

Çocuğunuzu “3T”den Uzak Tutun!

Çocuk sağlığı teknolojinin hayatımızda daha çok yer almasıyla riske giriyor. Çocuklar hızla obeziteye yaklaşıyor. İşte bu konuda dikkat edilmesi gerekenler…

Son dönemlerde teknolojinin gelişimine paralel olarak tüm yaş gruplarında “3T” yani “Telefon, Televizyon, Tablet” kullanımı yaygınlaşmış ve süt çocukluğu dönemine kadar inmiştir.

Modern şehir yaşamı, anne babanın çalışıyor olması, çocukların oyun alanlarının sınırlı olması gibi faktörler; çocukları dört duvar arasına mahkum etmesi sonucu, giderek artan oranlarda çocuklarımızı elektronik cihazlara ve internete bağımlı hale getirmiştir. “3T” ve internet bağımlılığı çocukların bedensel hareketliliğini de sınırlayarak şişmanlık ve obeziteyi de artırmaktadır. Bunların sonucunda çocuklar sosyal yaşantıdan kopmakta, anti-sosyal kişilikler ve çeşitli davranış bozuklukları da oluşmaktadır. Oysa çocukların keşfetme ve merak gibi temel gereksinimleri için, evin dışında, parkta, bahçede, sokakta, başka çocuklarla birlikte olmaya ihtiyaçları vardır.

ÇOCUK SAĞLIĞI İÇİN AİLE KAVRAMI ÖNEMLİ

3T, internet ve sosyal medya bağımlılıkları, çocukları ve ergenleri uzun süre ekran başına kilitlemekte ve odalarından çıkmalarına engel olmaktadır. Yemek saatinde aile sofrasına gelmeyi reddeden çocukların yemekleri, ebeveynleri tarafından odalarına götürülmekte veya yemek masasında elektronik cihazlar eşliğinde yemek yenmektedir. Her yönüyle çocuk sağlığı için önemli zararları olan bu durum, günümüzde aileler ve çocukları tarafından neredeyse kanıksanmış durumdadır.

AİLE KÜLTÜRÜ KAYBOLMAYA BAŞLADI

Tüm aile üyelerinin birlikte olduğu, günün değerlendirildiği, sohbetlerin edildiği ve pek çok paylaşımın gerçekleştiği aile kültürü, yavaş yavaş kaybolmaya başlamış durumdadır. Çocukların sağlıklı beslenmeleri, gün içi zihinsel ve fiziksel aktivitelerini doğru yapabilmeleri için, sabah evde kahvaltı yapma alışkanlığı kazanması son derece önemlidir. Çocukların, anne ve babalarıyla birlikte akşam yemeği yemesi ve evde düzenli kahvaltı yapmaları hem iştahsızlığı hem de obeziteyi önlemektedir.

ANNE VE BABALAR YEME ALIŞKANLIĞI KONUSUNDA ROL MODEL OLMALI

Anne ve babaların çocukların yeme alışkanlığı konusunda rol model olması gerekmektedir. Her çocuk mutlaka gün içinde yumurta, peynir, zeytin ve süt ürünlerini tüketmelidir. Et, meyve, sebze ve tahıldan zengin beslenmelidir. Çocuklar, olabildiğince fast food tarzı hazır yiyeceklerden, işlenmiş gıdalardan, asitli ve boyalı içeceklerden uzak tutulmalıdır. Özellikle de salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi yoğun ürünlerin çocuklar tarafından tüketimini engellemek önemlidir.

Kaynak: Memorial.com.tr

BEST BLOG’daki diğer yazılar için tıklayınız…