Best Academy Şirketler Ligi

Best Academy Şirketler Ligi’nde İlk Yenilgi

2. Lig’in zirvesindeki iki takımı karşı karşıya getiren maçta Ersin Şenol kaptanlığındaki Yedikule Basketbol, İlke Sürücü kaptanlığındaki A Takımımız ile mücadele etti.

Yedikule Maça Hızlı Başladı

Oyuna Best Basketbol başlarken ilk hücumunda pota altından Tayfun Kıvanç’ın sayıları ile başladı. Yedikula Basketbol ilk hücumunda Oktay Ulubay’ın 3 sayısı ile karşılık verirken Fatih Temel’in 3 sayısı skoru 5-3’e getirdi. Ziya Şenol’un Faul-line üzerinden kullandığı şut skora dengeyi getirirken oyunu hızlandıran Yedikule Oktay Ulubay’ın 3 sayısı ile öne geçerken Olcay Algür’ün sol forvetten boş pozsiyondaki şutunda isabet sağlayınca Best Basketbol molaya gitti: 10-5. Mola dönüşünde Cihan Ertürk’ün sağ turnikesi ile oyuna geri dönmelerine karşın Yedikula Basketbol oyunu iyice hızlandırarak rakibini yormayı ve fast-break sayıları bulmayı planlayınca Anıl Eken’in üst üste gelen turnike sayıları skoru 16-7’ye getirdi. Best Basketbol hücumlarda istediği boş şutları rakibinin baskılı savunması karşısında bulamazken, pota altını Berk Sarıkaya ve Ziya Şenol ile kapatan Yedikule Berk Sarıkaya’nın hücum ribaundunu tiplemesiyle farkı çift hanelere çıkardı: 18-7. Son 2 dk’da Fatih Temel’in birebir oyunları farkı tek hanelere çekse de son hücumdan Oktay Ulubay 3 sayı çıkartınca ilk çeyreği Yedikula Basketbol 21–11 önde geçti.

Cihan Ertürk Best’i Ayakta Tuttu

İlk yarının son çeyreğine Yedikule Ersin Şenol’un orta mesafeli şutu ile başladı: 23-11. Best Basketbol çeyreğe savunma direncini yükselterek başlarken hücumda topları iyi çevirmeleri ve boş pozisyonda şut için bekleyen Cihan Ertürk’ün üst üste gelen isabetli şutları ile skor 25-18’e geldi. Yedikule Ziya Şenol ile hücumlardan sayılar çıkartırken Best Tayfun Kıvanç ve Emre Beşer ile pota altını iyi kullanınca Yedikula Basketbol molaya gitti: 29-24. İki takımın da hücumlarının düşünmesiyle son 5 dk’ya girildiğinde karşılıklı sayılar da gelmeye başladı. Best Basketbol Mert Akkuş ve Fatih Temel’in ellerinden 3 sayılar bulurken Yedikula Basketbol Yasin Yavuz ve Ramazan Alpul ile cevap verince son 2 dk ya 38-34 skor ile girildi. Oktay Ulubay’ın sağ turnike sayısı ilk yarının skorunu belirledi 40 – 34. İlk yarıda Oktay Ulubay 14 sayı ile maçın en skoreri olurken Cihan Ertürk 13 sayı, Fatih Temel 12 sayı kaydettiler.

Üçüncü Çeyrekte Oyunda Denge Devam Etti

Çeyreğin ilk sayıları Olcay Algür’ün ellerinden gelirken Best Emre Beşer ile cevap verince ilk dk 42-36 skor ile geçilmesinin ardından karşılıklı gelen sayılar oyunun dengede devam etmesini sağladı. Yedikule Yasin Yavuz’un orta mesafeli şutları ile skoru önde götürmeye çalışırken Best Emre Beşer ve Fatih Temel ikilisi ile cevap verince skor 54-49’a geldi. Yaklaşık 3 dk boyunca iki takım da birbirlerinin savunmasını aşmakta zorlanırken Yedikule Basketbol takımının yıldız oyuncusu Oktay Ulubay’ın insiyatif alarak skoru 56-49’a getirirken Cihan Ertürk’ün 3 sayısı son 2 dk’ya girildiğinde skorboardda 56 – 52 yazılıydı. Çeyreğin son 2 dk’sında iki takım da sayı kaydedemeyince çeyreği Yedikule 56 – 52 önde geçti.

Son Çeyrekte Ulubay’dan 12 Sayı

Final çeyreğinin ilk sayıları Ziya Şenol’un orta mesafeli şutu ile gelirken Emre Beşer’in 3 sayısı ilk dk’nın 58-55 skor ile geçilmesini sağladı. Yaklaşık 2.5 dk boyunca yapılan sert savunmalar faul problemini de beraberinde getirirken sayı şansına izin vermemeleri 4.dk’ya girildiğinde skorboardda halen 58-55 yazılı olduğunu gösterdi. Anıl Eken’in 3 sayısı sonrasında savunmada Berk Sarıkaya’nın aldığı ribaundu tek pasla Oktay Ulubay’a gönderince skor 63-55’e gelirken Best molaya gitti. Mola dönüşünde Emre Beşer’in 3 sayısı ile oyunda dengeyi sağlayan Best Fatih Temel’in de 3 sayılık şutundaki isabete Oktay Ulubay karşılık verince son 3 dk’ya 66-61 Yedikule önde girdi. Oktay Ulubay’ın final çeyreğine sıkıştırdığı ki bilhassa son 4 dk’da kaydettiği 7 sayılık performansa Best sadece Fatih Temel’in 3 sayısı ile verdiği karşılık yeterli olmayınca bu harika karşılaşmayı Yedikule Basketbol 73 – 67 kazanarak liderliğini devam ettirdi.

Maçın en skorer oyuncusu ve gecenin MVP ismi Oktay Ulubay 35 sayı 6 ribaund 5 asist istatistiklerini elde etti. Anıl Eken 9 sayı 11 ribaund, Ziya Şenol 9 sayı 3 ribaund, Yasin Yavuz 8 sayı 5 ribaund, Olcay Algür ve Ramazan Alpul 4 er sayı, Berk Sarıkaya 2 sayı 6 ribaund ve Ersin Şenol 2 sayı 4 ribaund ile maçı tamamladılar.

Best Basketbol’da ise Fatih Temel 28 sayı, 7 ribaund ile takım lideri olurken Cihan Ertürk 18 sayı, 7 ribaund 7 asist, Emre Beşer 12 sayı, 9 ribaund 4 asist ile çift hanelere çıkarken Tayfun Kıvanç 4 sayı 10 ribaund, Mert Akkuş 3 sayı, Caner Ekşi 2 sayı 5 ribaund ile maçı noktaladılar.

Haber: Mustafa Denizaltı – Best Akademi Ligleri