Basketbolda Savunma

Basketbolda Savunmanın Önemi ve Tavsiyeler

Basketbolda başarı için savunma gerekli. Çünkü oyuncular her maçın yaklaşık yarısını, rakiplerin skor üretmesini engellemek için harcarlar.
Oyuncular gerekli savunma tekniklerini ne kadar fazla anlarlarsa, daha başarılı olurlar. İyi takım savunması yapmak aynı zamanda oyuncuların basketoblu oynamaktan daha çok zevk almasını sağlar.

BASKETBOLDA SAVUNMANIN ÖNEMİ KAVRANMALI

Savunma yapmak pek çok gence (ve hatta yaşlı oyunculara) çekici gelmiyor. Aşağıdaki listede savunma yapmanın önemini vurgulayan ve hatta savunma yapmaya özendirebilecek bazı bilgiler yer alıyor.

İyi savunma hücumda daha fazla zaman sağlar! Takım bir ribaund aldığında veya top çaldığında, rakibinizi savunmanız gereken bir az pozisyon olmuş olur. Bu oyuncuların yararlanabileceği değerli (ve eğlenceli) skor fırsatlarına dönüşür.

Savunmayı eğlenceli şekilde oynayın! Hücum becerileri öğrenilirken takım halinde yakalanan enerjinin aynısı savunmada da olmalıdır. Güzel bir pasa ya da baskete verilen tepkinin benzeri bir top çalma veya blok için verildiğinde sporcular savunmayı benimseyeceklerdir.

Uygun savunma çalışmaları yapılmalı! Savunma antrenmanlarında basketbola yeni başlayanlar ile daha üst yaş gruplarındaki sporcuların çalışmaları elbette farklı olur. Büyüklerde daha rekabetçi çalışmalar yapmak sporcular arasında ekstra ilgi ve coşku yaratır. Yeni başlayanlarda ise sporcuların savunmanın önemini kavrayabilmesi adına her antrenmanda savunma çalışmaları yapılabilir.

Kaynak: altyapibasket.com