Basketbol

Basketbolda Oyuncu – Koç İlişkisinin Önemi

Basketbol sporunun iki ana unsuru oyuncular ve koçlardır. Bu iki unsur arasındaki iletişimin de önemi amatörlükten profesyonelliğe kadar her aşamada çok önemlidir.

Hayatın her alanında ilişkilerin önemi fazladır. İş hayatınızda veya basketbolda başarılı olabilmek için nasıl sağlam ilişkiler kurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Basketbolcular ve koçlar çoğu zaman birbirleri arasındaki iletişimin ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilirler.

Basketbolcuları ve koçları etkileyen birçok ilişki şekli vardır fakat bu yazıda spesifik olarak bu oyunun iki ana unsuru arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Koç – oyuncu ve oyuncu – koç yönlü ilişkiler sahada başarılı olmanın temelini oluşturur. Bu noktada oyuncular ve koçlar arasındaki saygı, güven, iletişim ve anlaşma unsurları ön plana çıkar.

Basketbolculara Düşen Rol

Başarısızlık durumunda bir oyuncunun antrenörünü günah keçisi ilan ettiğini kaç defa duydunuz? Bir basketbolcu olarak lisede, üniversitede veya NBA’de de olsanız antrenörünüz sizin patronunuzdur. Antrenör takımınızın ve o organizasyonun CEO’sudur. Eskilerin de söylediği gibi ödeme çeklerini her zaman patronlar imzalar. Bu yetkinin koçta olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla bir basketbolcunun gelişimini ve yeteneklerini maksimum seviyeye çıkartması, oynama süresini artırması tamamen antrenörüyle sahip olduğu ilişkiye bağlıdır. Tabii ki bu basketbolcuların koçların her isteğinde, her kararında ve davranışında aynı fikirde olmak zorunda oldukları anlamına gelmiyor. Ancak ilişkinin gelişmesi açısından basketbolcuların üzerine düşenleri yerine getirmesi gerekiyor.

Antrenman sonrası koçunuza biraz daha kalıp şut idmanı yapmak istediğinizi söylüyor musunuz? Evet dediğinde ona teşekkür ediyor musunuz? Eğer fazla oynayamıyorsanız koçunuza daha fazla dakika almak için ne yapmanız gerektiğini soruyor musunuz? Koçunuza, anne ve babanıza gösterdiğiniz saygıyı gösteriyor musunuz? Koçunuz antrenmanda veya takım toplantılarında konuşurken gözünüz ve kulağınız tüm dikkatiyle onda oluyor mu? Koçunuzun güvenini ve saygısını kazandınız mı?

Basketbolun dışında koçunuzla ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Çocukları var mı? Basketbolun dışında ne yapmayı sever? Hangi seviyede olursa olsun bir basketbolcuysanız ve koçunuzla aranızda bir gerginlik olduğunu hissediyorsanız, bunu ortadan kaldırmak için ilk adımı atan siz olun. Eğer koçunuzun ulaşılmaz olduğunu düşünüyorsanız da bir asistan koçla konuşmak faydalı olabilir. Eğer koçunuzla iyi bir ilişkiye sahipseniz, tebrikler.

Koçlara Düşen Rol

Koçların çoğu iyi niyetlidir. Genel olarak basketbolu sevdikleri ve genç çocuklarla çalışmak istedikleri için koçluk yaparlar. Ancak bugünün değişen teknolojisiyle birlikte hatta son 15 yıldır bir şeyler değişti. Samimiyet dolu birçok koçun yanında bugünün gençlerini gerçekten anlamak için çaba sarfetmeyenleri de var.

Bir koçun öncelikli işi, bir öğrenci-sporcunun basketbola olan yeteneklerinden tamamen faydalanabilmesi için ona tam anlamıyla bir rol model olmaktır. Koçlar oyunun öğretmenleri olmalıdır. Motive edici olmalıdır. Mentor olmalıdır. Her ne kadar oyuncularla “arkadaş” olmak onların işi olmasa da onları sadece basketbolcu değil birey olarak da önemsediklerinin sinyallerini vermelidir.

Bir spor okulu veya büyük bir kulüp antrenörü de olsa koçlar oyuncularını iyi tanımalı, yaşantılarının nasıl gittiğini bilmelidir. Basketbolcuların aile yaşantılarını veya arkadaşlarını ne kadar iyi biliyorsunuz? Ne tarz müzik dinlediklerini biliyor musunuz? Hedeflerini ve hayallerini biliyor musunuz?

Tabii ki bu anlamda koçların işi basketbolcuların nasıl giyinmeleri veya nasıl konuşmaları gerektiğini söylemek, onların hayatlarına müdahale etmek değildir. Fakat koçların ilgisini bir şekilde göstermesi gerekir. Çocuklar ve gençler kendilerini birer birey olarak da önemseyenler için her zaman daha istekli olurlar.

Küçük yaş gruplarındaki çocuklar kendilerine değer veren eğitmenlerine karşı disipline olmaya daha yatkın oluyorlar. Bir koç için özellikle günümüzün çocukları söz konusu olduğunda karşısındaki anlamak çok önemlidir. Çocukların güvenini ve saygısını kazanmak 15 yıl önce olduğu gibi otomatik olarak gerçekleşmiyor. Bir oyuncu size sadece koçu olduğunuz için saygı duymaz. Kendinizi taşıma ve onlara karşı olan davranış şeklinizle saygınlık kazanırsınız.

Sonuç olarak oyuncularınızın çok çalışmasını istiyorsanız koç olarak siz de çok en az onlar kadar çalışmalısınız. Antrenman programlarınızla, gözlem raporlarınızla ve takım fonksiyonlarıyla çok daha fazla ilgilenmelisiniz. Oyuncularınız için ne kadar fazla verirseniz onlar da sizin için o kadar fazla şey ortaya koyar.

Kaynak: Alan Stein / USAB.com