Basketbol Kursu

Basketbol Kursuna Kaç Yaşında Başlanır?

Çocuklarının sportif aktivilerde bulunması adına basketbol kursu tercihinde bulunmak isteyen aileler için öncelikli olarak merak konusu olan şey bu spora başlama yaşıdır. Değişik spor branşlarında küçük yaş gruplarındaki çocuklara eğitim veren çoğu antrenörler gibi basketbol antrenörleri de çocuğun yönelim ve yeterliliğini belirlemek adına mümkün olan en küçük yaşta basketbola başlamasını tercih eder.

Genel olarak çocuklar basketbola 6 yaşından itibaren başlayabilirler. 6-9 yaş aralığındaki çocukların basketbol eğitimleri genellikle oyun amaçlı, çok temel düzeyde basketbol bilgilerinin yavaş yavaş verilmesi şeklinde gerçekleşir. 10 yaşına gelen çocuklar artık biraz daha detaylı basketbol çalışmalarını kavrayıp, antrenmanlarla pekiştirebilecek seviyededir. Genellikle bu yaş grubunda, öğrencilere basit hedefler sunulur, kabiliyetleri izlenir ve üzerinde çalışılan spor dalına olan sevgisi gözlemlenir. Önemli olan olgu, çocuğun fiziksel yeterliliğiyle çatışmayacak sürelerde, mümkün olduğunca hareketliliğinin sağlanması ve enerjisinin ortaya çıkarılmasıdır.

Best Basketbol Okulu

Başlangıç Seviyesinde Basketbol Kursu Çalışmaları Nasıl Yapılıyor?

Basketbol eğitimi alacak küçük bir çocuk için top kontrolünden önce topsuz olarak doğru hareket edebilmeyi öğrenme ön plandadır. Dolayısıyla ilk aşamada çocuklar ağırlıklı olarak koşmak, zıplamak, yön değiştirmek ve benzeri basketbola uygun hareketler üzerinde eğitilir. Bunun sonrasında yavaş yavaş toplu çalışmalara geçilerek çocukların basketbola eğilimleri, mevcut yetenekleri gözlemlenir ve buna göre oluşturulacak yol haritalarıyla gelecek antrenmanlar ve özel çalışmalar planlanır.

Çocuklar erken yaşta spora başladıklarında çeşitli hareketleri daha kolay kavrayıp, daha kolay yapabilmektedir. Yeni bilgiler öğrenme konusunda küçük yaştaki çocuklar çok daha az çekimser davranır. Bu noktada sporcuların çok yönlü olarak yetiştirilmesi de önemlidir. Erken yaşta basketbol okulu deneyimi yaşayan çocuklar, ilerleyen dönemlerde uzun zamana yayılan çalışmaları sayesinde elde ettikleri birikimleri gelişen atletik özellikleriyle daha etkili bir şekilde kullanabilir.

Mümkün Olan Seviyede En Erken Başlama Yaşı Başvurulan Basketbol Kursu Tarafından Belirlenebilir

Basketbol KursuÇocukların, küçük yaşlardan itibaren belirli disiplinler üzerinde çalıştırılmalarında temel amaç, onları tek bir alana mahkum etmek değil, bilakis fiziksel gelişimlerine paralel olarak değişecek kas ve kemik yapılarının sınırlayıcı etkilerini olabildiğince yumuşatmak olmalıdır.

Basketbola başlama yaşı için keskin bir sınırlandırma bulunmamakla birlikte, ister profesyonel amaçla isterse hobi olarak, mümkün olduğunca küçük yaşta başlanan eğitimin büyük bir önemi olduğu açıkça ortadadır.

Best Basketbol da Bahçelievler Anadolu Lisesi’nde basketbol kursu eğitimleri vermekte, hem hobi olarak basketbol oynamak isteyen çeşitli yaş gruplarındaki çocuklarımızı hem de ileride profesyonel olmayı planlayan sporcularımıza destek olmaktadır.